0

دانشنامه جرم‌شناسی آکسفورد (۶)

روی جلد
پشت جلد

  • امتیاز
  • نام کتاب دانشنامه جرم‌شناسی آکسفورد (۶)
  • قیمت 1,350,000 ریال
  • شابک
    1. 978-622-212-244-7
  • تعداد صفحات 480
  • نوبت چاپ 1
  • سال انتشار 1400
  • شماره جلد / نوبت ویرایش 1 / 0

دانلود فهرست مطالب

در نظر آوردن شرارت‌هایی که به وسیله دولت‌ها ارتکاب می‌یابد، به تخیل زیادی نیاز ندارد: نسل‌کشی موجود در منطقه دارفور سودان؛ حکومت وحشت موگابه در زیمبابوه، بمباران غزه توسط اسراییل در پایان سال 2009؛ شکنجه زندانیان عراقی در ابوغریب توسط امریکا؛ وحشی‌گری پلیس حکومت بن علی در تونس؛ ترورهای دیکتاتوری قذافی و فساد مالی نخبگان حاکم در مصر. مقیاس کشتار از سوی دولت و دزدی نظام‌مند از سوی نخبگان حاکم، سرسام‌آور است و بزهکاری سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده دولت‌ها به درد و رنجی بی‌اندازه زیاد منجر شده است. با این همه، پنهان‌کاری، مقاومت رسمی و فرهنگی ایدئولوژیکی/ قضایی که موجب محدود شدن شناخت غالب از بزهکاری در لباس کنش‌های افراد بدون قدرت می‌شود به نبود آمار از جرم دولتی، معنایی نادرست از ترس عمومی و مقاومت در دل جرم‌شناسی برای مجرم خواندن دولت منجر می‌گردد. حتی درخصوص جرم‌هایی همچون شکنجه، نسل‌کشی، جرایم علیه بشریت و جرایم جنگی که در حقوق بین‌الملل مورد شناسایی قرار گرفته است، دولت‌ها در بهترین حالت، تنها منفعتی گزینشی را در رصد و اندازه‌گیری آن نشان داده‌اند. شکی نیست که معافیت از مجازات، پنهان‌کاری و نبود اراده سیاسی، چالش‌هایی بزرگ را در راه ثبت دقیق بزهکاری دولتی، به وجود می‌آورد.

مختصر تلاش‌هایی هم که با هدف کمّی کردن مقیاس جرم دولتی، صورت گرفته، خواه ناخواه به وسیله این پیچیدگی‌ها به چالش کشیده می‌شود. با این همه، آر.جی. رامل، در محاسبه‌اش اعلام کرده که در فاصله زمانی سال‌های 1900 تا 1999، 262 میلیون نفر به دست افراد دیگر یا دولت‌ها به اشکال مختلف از جمله نسل‌کشی، مسایل سیاسی یا کشتار جمعی، به قتل رسیده‌اند (Rummel n.d.). عفو بین‌الملل گزارش می‌دهد که در سال 2009، شکنجه و بدرفتاری، حداقل در 111 کشور جهان وجود داشته و مرتکبان این اعمال و دیگر ناقضان حقوق بشر در 61 کشور، مشمول بخشودگی از مجازات می‌شوند (Amnesty International 2010).

تلاشی دیگر برای محاسبه قتل‌های صورت گرفته از سوی دولت، شبه نظامیان و شورشیان از سوی یک سازمان مردم نهاد با نام هیات محاسبه عراق در حال انجام است (2011) که طبق برآورد آن، چیزی بین 99704 تا 108856 مورد قتل خشن شهروندان غیرنظامی است که در عراق در فاصله میان تهاجم سال 2003 تا ژانویه سال 2011 اتفاق افتاده است. اگر به این عدد، داده‌های ویکی لیکس در خصوص قتل 15114 شهروند غیرنظامی در عراق را اضافه کنیم، برآورد کشته‌های غیرنظامی در مجموع به عدد 123960 نفر خواهد رسید (www. Iraq body count. Org/ analysis/ numbers/ warlogs). از همین تلاش‌های اندک و از گزارش‌ها و نوشته‌های بی‌شمار روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان در رشته‌های مختلف، روشن است که خشونت و فساد دولتی، دیگر نمی‌تواند در حاشیه‌های جرم‌شناسی باقی بماند.

نظری ثبت نشده

دیدگاه شما