0

جرم‌شناسی و جنگ: عبور از مرزها

روی جلد
پشت جلد

  • امتیاز
  • نام کتاب جرم‌شناسی و جنگ: عبور از مرزها
  • قیمت 950,000 ریال
  • شابک
    1. 978-622-212-224-9
  • تعداد صفحات 304
  • نوبت چاپ 1
  • سال انتشار 1400
  • شماره جلد / نوبت ویرایش 1 / 0

دانلود فهرست مطالب

بسیاری گفته‌اند که موضوع مطالعه­ی جنگ در جرم‌شناسی مغفول مانده است. اهمیت نظری این موضوع در استمرار اقدامات جنگی در طول تاریخ و تداوم اقدامات مجرمانه، بزه‌دیدگی و نقض حقوق بشر در مقیاسی بی‌سابقه در مقایسه با میزان جرم در داخل کشورهاست. با این­حال، در جرم‌شناسی دیدگاه‌هایی موثق وجود دارند که در مرزهای این رشته به بررسی جنگ پرداخته‌اند.

کتاب پیش­رو حاوی منتخبی از نوشته‌های نویسندگان جرم‌شناسی است که مشغول بررسی دقیق جرم‌شناسی و جنگ بوده‌اند. در این مجموعه، پس از درآمدی بر «جایگاه جنگ در بستر جرم‌شناسی»، به سه بخش موضوعی می‌رسیم که عبارتند از: نظریه‌پردازیِ جنگ، قانون و جرم؛ پیوند جنگ و عدالت کیفری؛ و جنگ، خشونت جنسی و آسیب روانی ـ دیداری. هر فصل با نگاهی به موضوعات ماهوی در جرم‌شناسی و بزه‌دیده‌شناسی (یعنی، جرم شرکتی، تاریخ، حبس، عدالت کیفری، خشونت جنسی، آسیب روانی، امنیت و مهار جرم و موضوعات دیگر) خواننده را به مباحث انتقادی درباره جنگ‌های امروز و دیروز می‌کشاند.

فصول این مجموعه دارای غنای نظری و تنوع تجربی است و در کنار یکدیگر نخستین مجموعه موثق از جستارهای نابی را تشکیل می‌دهند که به جرم‌شناسی و جنگ تخصیص یافته‌اند. دانشجویان و نیز پژوهش­گران علاقه‌مند به جنگ، جرم‌شناسی انتقادی و بزه‌دیده‌شناسی، این کتاب را مجموعه‌ای پژوهشی و قابل فهم خواهند یافت که نگاه‌های جداگانه­ی جرم‌شناختی در موضوع جنگ را در تصویری جامع گرد هم می‌آورد.

ساندرا واکلِیت صاحب کرسی جامعه‌شناسی النور راتبون در دانشگاه لیورپول و از چهره‌های شناخته‌شده بین‌المللی با آثاری در زمینه بزه‌دیدگی و مطالب مرتبط با آن، به‌ویژه در حوزه ترس از جرم است. او مطالب گسترده‌ای را با همکاری راس مک‌گری و گابه مایتن درباره ریسک و بزه‌دیدگی فرهنگی نگاشته است و در سال 2014 جایزه دستاوردهای برجسته انجمن جرم‌شناسی بریتانیا را دریافت کرده است.

راس مک‌گری مدرس جرم‌شناسی گروه جامعه‌شناسی، سیاست اجتماعی و جرم‌شناسی دانشگاه لیورپول است. او پیش‌تر پژوهشی را با حضور سربازان بریتانیایی حاضر در جنگ عراق انجام داده و در حال حاضر مشغول پژوهشی درباره بازگشت نظامیان بریتانیا به میهن است. مک‌گری چند کتاب دیگر هم به تنهایی یا با همکاری نویسندگان دیگر نوشته که به زودی منتشر خواهند شد که بزه‌دیدگان: آسیب روانی، شهادت و عدالت از انتشارات روتلج و دانشنامه جرم‌شناسی و جنگ پلگریو از آن دسته‌اند.

نظری ثبت نشده

دیدگاه شما