0

دانشنامه جرم‌شناسی محکومان

روی جلد
پشت جلد

  • امتیاز
  • نام کتاب دانشنامه جرم‌شناسی محکومان
  • قیمت 450,000 ریال
  • شابک
    1. 978-964-511-967-4
  • تعداد صفحات 976
  • نوبت چاپ 1
  • شماره جلد / نوبت ویرایش 1 / 0

دانلود فهرست مطالب

 

این کتاب، اولین مجموعه از دانشنامه‌های جرم‌شناسی‌های انتقادی است که به زیور طبع آراسته می‌گردد. امیدوار است مجلدات بعدی تحت عنوانِ جرم‌شناسی فرهنگی، جرم‌شناسی فمینیستی، جرم‌شناسی مارکسیستی، جرم‌شناسی پست مدرن و ... با همکاری اساتید و پژوهشگران گرامی منتشر گردد.

مکتب نوظهور جرم‌شناسی محکومان مدعی خلق پارادایم نوینی در جرم‌شناسی است. ادعایی بزرگ که برای ارزیابی آن، باید آثار متعدد نوشته شده در زمینة جرم‌شناسی محکومان به‌طور دقیق مورد مطالعه قرار گیرد. این مجموعه گامی کوچک در مسیر متلاطم و پر پیچ و خم جرم‌شناسی محکومان است.

مکتب نوپای جرم‌شناسی محکومان با انتشار کتاب جرم‌شناسی محکومان توسط ریچاردز و راس به‌طور گستره‌ایی توجه محافل دانشگاهی در جهان را جلب نمود. مباحثی از جرم‌شناسی انتقادی و گونه‌‌های آن از جمله جرم‌شناسی محکومان توسط استاد علم و اخلاق، جناب آقای دکتر نجفی ابرندآبادی در کلاس‌‌های درس مورد توجه قرار گرفت. استاد، این مباحث را به‌طور مبسوط در نیمسال دوم سال تحصیلی 1392 ـ 1391 تدریس نمودند که نهایتاً منجر به تدوین تقریرات درس جرم‌شناسی انتقادی گردید. این‌جانب نیز ابتدائاً در دوره کارشناسی ارشد و متعاقباً دوره‌ی دکترا به تدریس جرم‌شناسی انتقادی و گونه‌های آن از جمله جرم‌شناسی محکومان پرداختم.

از بین حدوداً یک صد مقاله مطالعة شده انگلیسی، تعدادی انتخاب و جهت ترجمه در اختیار، اساتید و پژوهشگران قرار گرفت. در خصوص مراحل توضیحات مختصری ضروری است:

1. آشنایی با جرم‌شناسی انتقادی و گونه‌های آن، قبل از مطالعة جرم‌شناسی محکومان ضروری است. مقالة جرم‌شناسی انتقادی و گونه‌های آن نگارش استاد دکتر نجفی ابرندآبادی به عنوان فصل مقدماتی در این مجموعه آورده شده است.

2. از تعدادی از اساتید و همکاران گرامی درخواست نمودم که مقالاتی در خصوص جرم‌شناسی محکومان و زندان تألیف نمایند. خوشبختانه تعدادی از همکاران گرامی، دعوت این‌جانب را اجابت و مقالات ارزشمندی به رشته تحریر درآوردند که در فصل اول تحت عنوان مقاله‌های تألیفی درج گردیده است.

3. در فصل دوم مقاله‌های ترجمه شده قرار دارد. موضوعات اصلی جرم‌شناسی محکومان، شامل معرفی مکتب، تاریخچه، تجربه‌های فراتر از آمریکای شمالی در اروپا، کانادا، آفریقا، تحولات بعدی، زندان، جنگ با مواد مخدر، جنگ با متجاوزان جنسی و آینده جرم‌شناسی محکومان، از مقاله‌های انتخاب شده، توسط اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور و پژوهشگران جرم‌شناسی ترجمه گردیده است. انتخاب مقاله‌های انگلیسی توسط این‌جانب و موضوع‌بندی این فصل توسط همکار محترم جناب آقای دکتر روح‌الدین کردعلیوند تنظیم یافته که بدین وسیله از ایشان تشکر و قدردانی می‌شود. مقالة ایشان در این مجموعه نیز از زبان فرانسه ترجمه شده است.

4. فصل سوم به نقد و بررسی کتب مرتبط با زندان و جرم‌شناسی محکومان اختصاص یافته است. در این فصل مقاله‌های تألیفی و ترجمه‌ شده، قرار گرفته است.

5. واژه‌نامه انگلیسی ـ فارسی و فهرستی ازمنابع، از کتب، مقاله‌ها و پایان‌‌نامه‌های مرتبط با زندان نیز در پایان به همراه فهرست تحلیلی مطالب آورده شده است.

(خلاصه ای از دیباچه دکتر عباس شیری بر این کتاب)