0

مجموعه چکیده مقالات همایش پیشگیری از خشونت؛ چالش‌ها و راهکارها

روی جلد
پشت جلد

 قسمتی از درآمد کتاب  به قلم : ( دکتر حسین میرمحمدصادقی )

کرامت انسانی زیر بنای حقوق بشر است و یکی از سرچشمه‌های تضییع کرامت انسانی مقوله خشونت است، به طوری که حتی می‌توان گفت نخستین مولود این پدیده و آسیب اجتماعی تزلزل کرامت انسانی است. نهادینه شدن فرهنگ خشونت در جامعه بر ابعاد مشکل می‌افزاید، به طوری که نتیجه آن وجود آسیب‌های متعدد و ارتکاب جرایم خشن خواهد شد که علاوه بر بزه دیدگان مستقیم، بزه‌دیده نهایی آن کل جامعه و حتی نسل‌های آینده خواهد بود.
تحقیق، پژوهش و انجام مطالعات علمی در جهت یافتن راهکارهای عملیاتی برای ساختن آینده و رفع چالش‌ها و آسیب‌های موجود، اولین و اساسی ترین گام در راستای پیشگیری از خشونت در جامعه می‌باشد.
خدای سبحان را شاکرم که با همت دادگستری استان کرمان (به‌ویژه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم) همایش "پیشگیری از خشونت؛ چالش‌ها و راهکارها" در اسفندماه سال 1396 در کرمان و با حضور اساتید، فرهیختگان دانشگاهی، پژوهشگران، محققان، کارشناسان، دانشجویان، حقوقدانان، اصحاب قضا و متخصصین این حوزه برگزار شد، تا بلکه بتوانیم با تشریک مساعی و مبتنی بر یافته‌های نوین علمی و تجارب حاصل از پرونده‌های دستگاه قضا و پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در مجامع علمی و دانشگاهی برای برون رفت از وضعیت موجود راه کاری بیندیشیم.
 
در این همایش سعی بر آن شد تا با انجام روند داوری چند مرحله‌ای نسبت به مقالات رسیده، گلچینی از چکیده‌های پذیرفته شده در سه سطح سخنرانی، پوستر و چاپ که به ترتیب حروف الفباء در این مجموعه چینش شده‌اند، در اختیار پژوهشگران محترم قرار گیرد. برگزاری چندین پیش همایش بزرگ جهت تنویر افکار عمومی و همراهی مسئولین محترم و پژوهشگران بزرگوار در عرصه پیشگیری از خشونت، ترسیم نقشه راه و برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت و تهیه و تدوین اسناد متعدد در این حوزه از نتیج این همایش می‌باشد. از اقدامات برجسته علمی این همایش برگزاری کارگاههای تخصصی با حضور اساتید برجسته کشوری بوده که در آن آخرین یافته‌های مقابله و پیشگیری از خشونت فراگیر جامعه کنونی به تبادل نظر گذاشته شد.